Kepek Neden Olur

Kepek Neden OlurYaşadığımız dönemde kepek, en büyük problemlerden bir tanesi. Günümüzde saçlarda yaşanan bir problem olarak görülüyor olsa da asıl olarak derimizde yaşanan bir sorun sebebiyle saçlarımız kepekleniyor. Sağlık açısından ciddi sorunlar ortaya çıkarmıyor olmasının yanı sıra sosyal açıdan kişilerin zorlanmasına sebep oluyor. Kepekler saçın kirli olmasından dolayı oluşmamasına rağmen kepekli saçlar genelde kirli olarak nitelendiriliyor. Bu sebeple de kepek problemi olan kişiler saçlarda kepek nedenleri ve önleme konusunda ciddi araştırmalar yaparak uzmanların görüşlerini inceliyorlar. Bu doğrultuda kepeklerin nedenleri konusunda net bilgiler ortaya çıkıyor.

Kepek neden olur; Bilindiği üzere cildimiz kendisini belirli süre aralıklarıyla yeniliyor. Bu yenilemeleri bizler fark etmezken bu yenilenen deri sonrasında ortaya çıkan ölü deriler banyo sırasında vücuttan uzaklaştırılıyor. Ancak bazı kişilerde cildin yenilenmesi çok daha hızlı bir şekilde olabiliyor. Bu durumda da saçlarımızda ortaya çıkan ölü deriler vücuttan uzaklaştırılmıyor. Böyle olunca saçlarımızda kalan ölü deri kalıntıları kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına sebep oluyor, yani kepeğe.

Kepeğe ne iyi gelir ve Nasıl geçer; Günümüzde kepeği önlemenin en etkili yolu olarak şampuanlar gösterilebilir. Birçok farklı markanın şampuanları kepeği minimuma indirdiğini iddia etse de hepsi aynı oranda yarar sağlamıyor. Bu şampuanların görevleri aynı olsa da yapılarında ciddi farklar oluşabiliyor. Kişilerde kepek oluşumunun sebeplerine göre farklı şampuanlar kişiye yarar sağlıyor. Bu sebeple de kişilerin kendilerine en uygun şampuanı bulması gerekiyor. Bunun için de farklı markaların ve ürünlerin denenmesi ve hangisinden en iyi sonuç alınırsa ona devam edilmesi gerekiyor. Bu işlem saç üzerinden ciddi iyileşmeler sağlarken farklı uygulamalar ile de bu etki desteklenebilir. Genel olarak kişilerin güneşin altında zaman geçirmesi kepeğe karşı son derece etkili oluyor. Hem saçı hem de saç derisini güçlendiren güneş kepek oluşumunu engellemede son derece başarılı bir müdahale olarak görülüyor. Bayanların düzleştirme ve fön çekme gibi işlemleri çok fazla yapmaları da kepek oluşumunda etkilidir. Bu sebeple bu işlemlerin çok sık yapılmasından da kişilerin kaçınması gerekir. Son olarak beslenme sırasında seçilen gıdalara da dikkat edilmelidir. Mineral ve vitamin yönünden zengin besinler her zaman saç için yararlı olacaktır.