Sağlıklı Saçlar İçin Öneriler

Sağlıklı SaçlarHer kadının hayali bakımlı, güzel ve sağlıklı görünen saçlara sahip olmaktır. Ancak, saçlara yapılan bazı işlemlerden (örneğin; saç boyası, perma işlemi, fön çektirme gibi) dolayı saçlar cansız, yıpranmış ve kırık uçlu hale geliyor. Bu sorunlardan kurtulmak aslında oldukça basittir. Sadece bazı küçük detaylara dikkat etmek ve üzerinde yoğunlaşmak gerek. Gerisi zaten gelecektir. Unutmayın; saçlarınız güzel ve bakımlıysa, sağlıklı bir saça sahipsiniz demektir.

Saçların bakımlı görünmesini sağlamak için birçok teknik ve bakım tüyoları mevcut. Sağlıklı saçlar için öneriler ile bunu sağlamak mümkün. Öncelikle en sık yapılan hatalardan ve pek dikkat edilmeyen hatalardan biri şampuanınızın hangi saç tipine göre olduğunu seçmeniz. Bunu anlamak için öncelikle saç tipinizin nasıl olduğunu bilmeniz gerekli.

Saç uçlarınızda kırıklar mevcutsa ve fazla elektrikleniyorsa ince telli ve zayıf saçlara sahipsiniz. Saçınızın dipleri gereğinden fazla kaşınıyorsa yağlı veya kepekli bir saç yapısına sahipsiniz demektir. Buna göre de şampuan seçimine dikkat edilmelidir. Ayrıca şampuanınızı çok fazla kullanmayın, yeteri miktardan fazlası saçınızı kurutabilir.

  • Yıkama esnasında saçınıza masaj yapın. Saç derinizin hava almasını sağlayarak, daha sağlıklı bir görünüm elde etmiş olursunuz. Daha sonra saçınızı soğuk suyla iyice durulamaya özen gösterin. Bu sayede saçlarınız daha parlak ve canlı görünecek.
  • Saçınızı havluyla sert müdahalelerle ovmayın, ıslak saç her türlü etkene maruz kalıp kırılabilir. Saçınızı tarama aşamasında ise öncelikle kalın dişli taraklar ile saç uçlarınızdan başlayın daha sonra yukarılardan tarayın. Aksi takdirde saçlarınız daha çok dolaşacak ve kırıklara neden olacaktır.
  • Saçınızı olabildiğince kimyasal ürünlerden ve düzleştiricilerden uzak tutmaya çalışın. Saçınızın dökülmesini ve kırıklara yol açmasına sebep olacaktır.
  • Ayrıca saçlarınızın uçlarını sık sık kestirin. Böylelikle saçlarınızın daha gür ve daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.
  • Haftada bir evde yapabileceğiniz basit ve doğal kürlerle maske uygulayabilirsiniz.
  • Beslenmenize dikkat edip, stresten uzak durmanız oldukça önemli. Sadece bakım yapmak yetmiyor, beslenme düzeninizle ve streslerle saçlarınız zayıf kalabilir. Bunun için A, C ve E vitaminleri saçınızı onarması için yeterli olacaktır.