Kuru Cilt Bakımı

Kuru Cilt BakımıKuru ciltlerin bakımı gerek kış aylarında da, gerek yaz aylarında da oldukça zordur. Kışın soğuk havanın cildi kurutması nedeniyle kuruyan ciltler pul pul olarak ciltte pullanarak dökülmelere ve yıpranmalara neden olur. Yazınsa yaz sıcaklarının etkisiyle kuru ciltler güneşte iyice kurur ve yine aynı etkileri gösterir. Kuru ciltler bu etkileri çene bölgesinde ve bazen de T bölgesinde, yani alın ve burun üzerindeki deride göstermekte. Yanı sıra bazen karma ciltlerde bile yer yer yağlanmalar olan bölgeler dahi olsa da, yer yer de kuruma etkilerin gözlenebilmekte.

Kuruyan ciltlere mücadele etmenin en güzel yolu ph dengesi yüksek, yüzü nemlendirici etkilere sahip sabunlar, kremler, nemlendirici ve serumların kullanımından geçer. Bu konuda kuru ciltlerin bakımı konusuyla ilgili sizlere birkaç önerimiz olacak. Örneğin şayet cildiniz kuruysa normal sabunlardan kullanmamalı, ph yani nem dengesi yüksek, kuru ciltler için üretilmiş nemlendiricili sabunlarla yüzünüzü yıkamalısınız. Aynı zamanda sabah ve akşam kremleriniz nem olanı yüksek olan kremlerinden seçilmeli. Aynı zamanda kati suratta yüzünüze nemlendiricili kremlerden sürmeden dışarıya ve güneş altına çıkmamalısınız.

Bu konuda cildinizin nem dengesini koruyacak olan özütler Hindistan cevizi yağı, bebe yağları, badem yağı, kantaron yağı gibi yağlarda ve vazelin kremlerde bulunmakta. Yine aynı şekilde salatalık özütü içeren ürünlerde de, salatalık aşırı su içerdiğinden yüzünüzün nem dengesini koruyacak olan mineraller bulunmakta. Aynı zamanda çinko içerikli kremler yüzünüzün nem dengesini beslemek ve korumak amaçlı kullanabileceğiniz ürünler arasında. Bununla beraber tonik kullanımlarından uzak durmanızı ve yüzünüzü sıklıkla, fazlaca toniklerle silmemenizi öneririz. Bunun yerine yukarda da bahsettiğimiz gibi yüzünüzün nem dengesini besleyecek ve koruyacak olan kuru ciltler için üretilmiş sabunlarla yüzünüzü yıkayarak, yüz temizliğinizi yapabilirsiniz.

Fakat ille de tonik kullanmadan yüz temizliğinin hissedemiyorum derseniz de, kuru ciltler için üretilmiş alkol oranı çok düşük toniklerden kullanmanız gerekir. Aynı zamanda gül suyu ve ya kapağını açarak bir müddet beklettiğiniz sodayla da yüzünüzü yıkarsanız, doğal tonik etkilerini hissedebileceksiniz. Yine sütte yüzünüzü nemlendirerek besleyecek olan ürünler arasında bulunmakta. Örneğin bir maske ya da besleyici karışımı yüzünüze süreceğiniz zaman mutlaka sütle karıştırın deriz. Zira yüzünüze süreceğiniz maskelerdeki asidik etkenlerden yüzünüzü koruyacak olan madde, süt olacaktır.