Saç Kırıkları

Saç KırıklarıErkek veya kadın olsun hemen hemen herkesin en büyük ve ortak sorunlarından birisidir saç ile ilgili olan problemleri. Saç problemi dediğimizde ilk önce anlaşılan saç dökülmesi ve saç kırılmalarıdır. Ayrıca benzer ve çeşitli durumlarda saç problemleri de mevcuttur, saç kepeklenmesi, saç beyazlaşması vb. gibi. Daha bir çok saç problemleri sayılabilir.

Bizim burada önemle üzerinde durmamız gereken saç problemi ise yine kadın, erkek ve çocuk birçok kişinin ortak problemi sayılan Saç Kırıkları üzerine olacaktır. Dünya genelinde saç bakım uzmanlarının ve bu konuda özel eğitim almış birçok kişi veya kurum/kuruluşun açıkladığı hatta bu konularda fazla bilgisi olmayan normal insanların dahi belirttiği ve bildiği gibi saçlarımızın sağlıklı ve parlak görünmesi ve uzamasını engelleyici en sıkıntılı etkenlerin başında gelir saç kırılmaları.

Saç kırıklarının oluşmasının ve devam etmesinin veya geçmesinin zaman alması birçok nedene bağlı olabilmektedir. Bu tarz bir problemi olan kişilerin özellikle saçlarını genellikle nemli ve yumuşak tutmaları gerekmektedir. Çünkü saç kırıntılarında ana etkenin saç kökünün zayıflığı yanında saçların nemsiz kalması durumundan kaynaklandığı bilinmektedir. Bunun sonucu olarakta saç kırılmalarında saçın eski görünümüne gelmesi meydana gelen vakanın süresine ve etki durumuna göre de değişmektedir. Yani uzun süredir bir kişide saç kırılması devam ediyorsa ve herhangi bir tedavi yöntemine başlanılmamışsa saç onarım veya düzeltilmesi de zaman alabilmektedir. Bu yüzdendir ki bu şekilde herhangi bir saç problemi veya saç kırılma problemi oluşan kişilerin vakit kaybetmeden konuyla ilgili bir uzmana veya sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Tüm hastalık türlerinde olduğu gibi saç kırıkları konusun da da erken teşhis ve erken tedavi vakanın iyileşmesi açısından önem arz etmektedir. Ancak bu şekilde saç kırıntılarının dökülmesi azaltılabilir ve tedavisi yapılabilir.

Saç kırıklarına ne iyi gelir sorusuna karşılık saç kırıklarına karşı başlıca bakım önerileri ise, saçlarımıza gerektiği şekilde uygun bir saç kremi sürmek, duşlardan sonra geniş uçlu mümkünse tahta taraklarla yavaşça saçlarımızı taramak, banyo veya duştan sonra havlu ile saçlarımızı ser bir şekilde ovalamamak, saç kırılması problemi olan kişilerin özellikle çok sivri uçlu fırçaları kullanmamaları, ağırı sıcak ayarda saç kurutma makineleri kullanmaktan kaçınmak gibi bir çok önlem alınabilir. Saç kırılmasında hava şartları ve kullanılan kozmetik ürünlerin yanı sıra tüketilen gıdaların da etkisi de bulunmaktadır. Bilindiği gibi bazı gıdaların vitamin oranı yüksek veya düşük, bazı gıdaların saç için gerekli olan mineral veya yapıcı unsurlarının eksik olabileceği gibi… Saç kırıkları konusunda en önemli etken ve yöntem planlı ve sürekli bir tedavi yöntemine başlanması veya uygulanması olacaktır.