Tırnak Bakımı

Tırnak Bakımıİnsanların dış görünüşlerine önem vermesi bakım ile mümkün olmaktadır. Saç, cilt bakımı ve makyajı gibi güzel görünmenizi sağlayan bakımların yanı sıra tırnak bakımları da oldukça önemlidir. Güzelliğiniz için yaptırmış olduğunuz bakımlara harcayabilecek kadar maddiyatınız yok ise evinizden kendi tırnak bakımınızı yapabilirsiniz. Daha düşük maliyetler ile bu bakımları yapabilmeniz mümkündür.

Tırnak bakımı, kendi başınıza yapabileceğiniz kadar basit bir bakımdır. Tırnaklarınızın bakımlarında öncelikli tırnak kesimi bulunmaktadır. Özellikle uzun tırnaklarda çatlatmadan ve tırnaklarınız zarar görmeden kesimi yapılmalıdır. Tırnak kesiminizi oval bir şekilde yapabilirsiniz. Tercihen en doğru kesim olan oval kesim, tırnaklarınızın daha güzel görünmesini de sağlamaktadır. Tırnak kesiminin en önemli yeri de kesim işlemi bittikten sonra törpülemedir. Törpüleme işlemi ile kesim esnasında meydana gelen eğrilikler düzeltilmiş olur.

Tırnaklarınızın kesim işlemi bitikten sonra törpü sayesinde düzeltme işlerini yapabilirsiniz. Bu işlemlerin ardından tırnaklarınıza vazelinde sürebilirsiniz. Vazelinde tırnaklarınızın çevresini yumuşak tutmaktadır. Cildinizin vazelini iyice emmesi ile tırnak etlerinizde yumuşayacaktır. Eviniz de kendi başınıza manikür ve pedikür yapabilmeniz için öncelikli olarak bu bakımları yapmalısınız. Kendi tarzınıza göre dilediğiniz gibi oval veya küt kesim yapabilirsiniz. Tırnak şeklinizdeki seçimi yaptıktan sonra bakım işlerini yapabilirsiniz. Tırnaklarınız oval veya küt ise bunu tam tersine dönüştürmek isterseniz, törpüleme ile yapabilirsiniz.

Her insanın tırnaklarını belirli günlerde kesmesi ve gerekli olan bakımları yapması gerekmektedir. Bayanların bu konuda oldukça duyarlı olması da tırnak bakımlarına önem vermesinden gelmektedir. Tırnaklarınızda bulunan kütiküllerin de bakım yapılmalıdır. Kütikül bakımında ise öncelikli olarak ta tırnaklarınızı nemlendirmelisiniz. Bu bakımlar içinde özel nemlendirici kremler kullanabilmektedir. Tırnak bakımlarınızı yapmamanız halinde çeşitli sıkıntılara da maruz kalabilirsiniz. El ve ayak mantarlarının yanı sıra tırnak mantarı ve tırnak batması gibi rahatsızlıklar da baş gösterebilir. Bakımsızlıktan meydana gelen rahatsızlıkların yanı sıra hatalı bakımlar ile de bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Tırnak bakımlarınız için internet üzerinden çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz, evinizden kolayca kendi başınıza bakımlarınızı da yapabilirsiniz. Doğal kremlerden ve farklı yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Güzellik salonlarına ihtiyaç duymadan kendi bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz.