Manikür Nasıl Yapılır

Manikür Nasıl YapılırBayanlar estetik görünüme önem vererek ve kişisel bakımına dikkat ederek yaşamaktadır. Estetik görünüm için önemli olan bir hususta manikür işlemidir. Bu işleme başlamadan önce tırnak üzerinde oje ve boya kalıntıları varsa onları temizlemek gerekir. Bu işlem genellikle aseton ile daha kolay yapılır. İşlem tamamlandıktan sonra ellerin kuru olmasına dikkat edilmesi gerekir. Manikür yaparken törpü seçimi de önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde cam törpüler tırnak törpüleme de daha faydalı olmaktadır. Tırnak yüzeyine daha parlak ve düzgün bir görünüm kazandırmak içinde kağıt törpü tercih edilmektedir. Törpü yaparken sürekli aynı yöne doğru tırnağınızı törpülemeniz gerekmektedir. Aksi halde tırnak biçimsiz törpüden dolayı zarar görebilir.

Tırnakları törpüledikten sonra bir sonraki aşama olan ölü deri temizleme işlemi gelmektedir. Bu işlem için gerekli olan malzeme kütikül çubuğu olarak bilinir. Kütikül çubuğu ile tırnak etleri geriye doğru çok aşırıya kaçmadan itilir. Çok fazla geriye itme söz konusu olduğu takdirde tırnak etinde kanama meydana gelmektedir.

Bu işlem bittikten sonra tırnak etlerini yumuşatmak ve kesme işlemine yardımcı olmak için tırnak etlerine yumuşatıcı etkisi olan bir krem sürülür. Daha sonra manikür suyu hazırlanarak eller bu suyun içinde 3 ile 5 dakika arasında bekletilir. Tırnak renklerinin dengelenmesi için manikür suyuna 3 ya da 4 damla limon suyu ilave edilir. Tırnaklarınızın daha etkili ve canlı gözükmesi içinde bir çay kaşığı zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Zeytinyağı içerisinde bulunan E vitamini ile tırnakları besleme özelliğine sahiptir. Manikür suyunda bekletilen tırnaklar daha sonra havlu ile iyice kurulanır.

Bundan sonraki işlem ölü derilerden kurtulma işlemi olacaktır. Bunun için piyasada bulunan özel tırnak eti makası kullanılmalıdır. Bu işlemi yaparken tırnak etlerinin çok dikkatli bir şekilde kesilmesi gerekmektedir. Bu işlemi de tamamladıktan sonra manikür işleminiz bitmiş olacaktır. Ellerinizi güzel bir nemlendirici veya koruyucu krem ile ovalayarak yumuşatınız. Daha sonra kullandığınız malzemeleri alkol kullanarak temizleyiniz. Manikür nasıl yapılır? Diye merak eden bayanlar bu işlemi evde de kolaylıkla yapabilirler.