Yağlı Saçlar

Yağlı SaçlarYağlı Saçların Bakımı

Günümüzde bazı insanlardaki saçlar diğer insanlara göre genetik açıdan daha yağlı konumda olabilir. Bundaki en büyük nedenlerden birisi ise saç yapısındaki yağ bezelerinin daha fazla olmasından kaynaklıdır. Fakat şu bilinmesi gereklidir ki, sadece yağ bezelerinin fazla olmasından dolayı saç yağlanmaz. Gün içerisindeki saçın maruz kalmış olduğu duman, toz , hava kirliliği gibi diğer çevresel faktörler saçların normalinden daha kısa zamanda yağlanmasına sebep olabilmektedir.

Sizinde saçlarınız çok kısa bir zaman içerisinde yağlanıyor ve istediğiniz şekli vermekte zorluk çekiyorsanız, evinizde kendi imkanlarınız ile rahat bir şekilde hazırlayacağınız doğal saç maskesi ile yağ oranını azaltabilirsiniz. Böylelikle saçınız daha yumuşak bir hal alarak parlaklık katabilirsiniz. Doğal saç maskesini uygulama yapılmadan önce saç ve saç derisini derinlemesine temizleyerek sonraki süreçte uygulama yapacağınız saç maskesinin etkisini daha fazla gösterebilmesi için maydanoz maskesi yapılmasını tavsiye ediliyor. Maydanoz maskesi saçı temizlemesinin yanı sıra saç derisi ve saç köklerini  de besleyerek saçınızın sağlıklı bir biçimde uzamasına yardımcı olacaktır.

Maydanoz maskesi için gerekli olan malzemeler ise ;

  • 100 gram temiz bir şekilde yıkanmış ve doğranmış maydanoz
  • 1 yemek kaşığı hint yağı ( olmaması durumunda badem yağı)
  • 1 su bardağı sirke

Maydanozları yağ ile iyice karıştırılmasından sonra saç derinize masaj yaparcasına karışımı sürün. 30 dakika gibi bir süre bekledikten sonra 2-3 litre su içerisine 1 su bardağı sirkeyle saçınızı ve derinizi güzelce yıkadıktan sonra durulayın. Bu karışım saçınızda ağır bir koku oluşmasına neden olacaktır. Fakat daha sonra saçınızı yıkayacağınız organik şampuan ile bu kokuyu ortadan kaldırmanız mümkün. Organik şampuan ile yıkadığınız saçlarınızı durulama yaptıktan sonra havlu ile kurulamadan hafif nemli olarak bir süre bekletin.