Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Yüz ŞekilleriGüzel görünümü yakalamak adına yüzünüzün şekli ve yeni bir saç modeli yaptırmak için karar aldığınız zaman, belirleyici stil olarak en önemli noktaların en başında gelmektedir. Saç dokunuzun ince veya kalın telli olması, hacmi ve rengi gibi diğer sayabileceğimiz özellikleri de daha sonra değerlendirmeye alınabilir. Yüz şekliniz yuvarlak, oval, üçgen, kalp, dikdörtgen v.b. gibi başka hangi geometrik şekle yakın konumda olursa olsun, doğru biçimde seçilecek saç modeli ile yüzünüzü tekrar istemiş olduğunuz şekle sokabilirsiniz.

Peki yüz şekli nasıl belirlenir ?

  • Yüz uzunluğunuz genişliğinden 1,5 kat daha fazla ise oval yüze sahipsiniz.
  • Yüz uzunluğunuz ve genişliğiniz birbirine eşit konumda ise yuvarlak yüzdür.
  • Genişlik uzunluktan daha az olduğu şekil dikdörtgen yüzdür.
  • Elmacık yada alın kemikleri ile dar bir çeneye sahip yüz kalp şeklidir.
  • Çene kısmındaki genişliğin, elmacık kemiklerin genişliği ile aynı olması ve yüzün uzunluk genişliğinin eşit olması durumundaki yüz şekli karedir.
  • Dar elmacık kemiklerine sahip ve geniş bir çene yer alan yüz üçgendir
  • Yüzdeki en geniş bölgenin elmacık kemikleriyle çene ile alının dar ve eşit konumda olan yüz elmasdır.

Oval Yüz Şekli İçin Uygun Saç Modelleri
Oval şekle sahip bir yüzünüz var ise avantajlı olduğunuzu bilmenizde fayda var. Çünkü oval yüzlerde diğer yüz şekillerine göre daha fazla saç kesim modeli seçeneği bulunuyor. Yani her saç kesim modelinin size yakışacağını söylemek mümkün. Dünya üzerindeki en ünlü olan isimleri incelemede bulunursanız, yüz şekillerinin oval olduğunu görmüş olacaksınız. Uzun, kısa veya orta uzunluğa sahip farklı saç modellerini uygulayabilirsiniz.

Dikdörtgen Yüz Şekli için Uygun Saç Modelleri
Yüz şekliniz dikdörtgen olarak tabir ettiğimiz şekle yakın olması durumunda, orta uzunluk ve kısa saç modellerini uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü olası bir uzun saç modeli kullanmanız durumunda, yüz hattınız olduğundan daha uzun konumda görünmesine neden olur. Bunun yanı sıra kakül ve katlı olarak yapılacak kesim tarzları da size yakışacaktır.

Yuvarlak Yüz Şekli için Uygun Saç Modelleri
Yuvarlak yüze sahip kadınlarda en geniş olan yer elmacık kemikleri ve kulak kısmıdır. Saç bölgesindeki üst kısmı hacimli gösterecek olan kesimler yüzünüzün daha oval bir görünüme sahip olmasını sağlar. Ayrıca saçlarınız uzun bir durumda ise elmacık kemiklerine yakın olan kısımdan aşağıya doğru sarkacak saç tutamları denemenizde fayda var.

Kare Yüz Şekli için Uygun Saç Modelleri
Kare yüz hattına sahip olan kişilerde orta uzunluk ve kısa saç modellerini tercih edebilirsiniz. Kare yüze sahip insanlarda en önemli olan nokta merkez bölgeden uzak olan bölgeleri kullanım yaparak şekli oval konuma yaklaştırmak olacaktır.

Kalp Yüz Şekli için Uygun Saç Modelleri
Kalp şekline sahip yüzlerde alın bölgesinde daraltma yapacak ve elmacık kemiklerindeki genişliği yumuşatacak  modellerde seçim yapılmalıdır. Alnınızın ön kısmından sarkma yapan ve çene hattına doğru kıvrılmış olan modeller yüz şeklinize en uygun görünümü verecektir.

Elmas Yüz Şekli için Uygun Saç Modelleri
Elmas yüz şekli için orta uzunluk yada daha uzun konumdaki birden fazla farklı modeli tercih edebilirsiniz. Ancak yüz kısmınızın üzerine fazla saçın gelmeyecek modeller en ideal olanı olacaktır.