Kıvırcık Saç Bakımı

Kıvırcık Saç BakımıKıvırcık saçlar, doğru bir şekilde kesilmesi durumunda şık görünüm kazanırken, kabarma ve kırılmaya karşı da oldukça eğilimi vardır. Kıvırcık saçlarda özenli bir şekilde bakımının yapılarak düzenli olarak kırıklarının alınması gereklidir. Bu durumları saydığımızda aklınıza her saç tipi için bunlar geçerli zaten diyebilirsiniz. Fakat kıvırcık saçlarda kırıklarının alınmaması durumunda düz saçlara nazaran daha çok kabararak karışmasına neden olur.

Düzenli olarak her 3 ile 4 ayda bir olmak üzere saç kırıklarınızı aldırın. Kırıklar saçlarınıza istemiş olduğunuz şekli vermenize engel teşkil ederken, ayrıca sağlıksız bir görünüm kazanmasına da neden olur.
Sık şekilde şampuan kullanımından uzak durun. Seçim yapacağınız şampuanlar kıvırcık saçlarınız için özel şekilde üretim yapılarak ve nemlendirici etkisinin olup olmadığına dikkat edin. Sodyum lauryl sülfat içermekte olan şampuanlar saçı kuruttuğu için bu şampuanların yerine jojoba, zeytinyağı yada badem yağı içermekte olan şampuanlar kullanın.

Şampuanların kullanılmasının ardından kaliteli bir nemlendirici etkisi olan saç kremi saçlarınza uygulayın. Saçınızın nemli durumda olması kabarmaya engel olarak yeni kırıkların oluşumuna karşı da korumaktadır. Ayrıca saçlarınız ıslak durumdayken kabarmasını önleyici serum kullanabilirsiniz. Özellikle nemli olan havalarda bu serumlar oldukça fazla işinize yarayacaktır. Saçlarınız hafif nemli durumdayken şekil verdiğiniz zaman kuruduğunda daha az kabarma yapacaktır.

Saç kurutma makinesi, saç düzleştirici gibi ısı ile çalışma yapan cihazları fazla şekilde kullanmaktan kaçının. Çünkü bu cihazlar fazla kullanılması durumunda saçın kurumasına neden olacaktır. Haftada en faz bir defa olmak üzere zeytinyağı yada badem yağı ile saç derinize masajlar uygulayın. Fazla sıcak su ile duş almayın. Kıvırcık saçlarda aşırı sıcak su saç tellerinde kırılmalara neden olacaktır. Saçlarınız için her zaman faydalı olan omega yağ asitleri içermekte olan somon balığı, ton balığı gibi deniz ürünlerinden haftada en az 2 ile 3 defa tüketmeye özen gösterin.