Yağlı Ciltlerin Bakımı

Yağlı Cilt BakımıYağlı ciltlere sahip olan kişiler, cildimizde cildin nefes alması amacıyla bulundurduğu gözeneklerin aşırı yağ kusması nedeniyle bu sorunu yaşarlar. Bu durum gün boyu parlamalara, nem hissine sebep olduğundan aşırı derecede rahatsızlık verebilir. Yağlı bir cilde sahipseniz şayet, bu konuda alabileceğiniz birçok önlem ve yapabileceğiniz birçok ta yöntem var.Önlemlerden ilki beslenmeyle ilgili olabilir. Zira cilt dışındaki bir sorunmuş gibi görünen bu durum beslenmemizden kaynaklı da olabilmekte. Örneğin aşırı yağlı yiyecekler yiyen, sürekli cipsler, çikolatalar, kızartmalar, kremalı tatlılar gibi fazla yağlı yiyecek tüketen kişilerde cilt yağlanması içerden beslenmektedir. Bu konuda yağlı yiyecekleri yemek listenizden çıkarttığınızda vücudunuzun yağ dengesini ayarlayabilir ve yüzünüzde bulunan gözeneklerin fazla yağ salgılamasının önüne geçebilirsiniz.

Beslenme dikkat edilmesinin yanısıra yüzünüzün temizliğinde ve bakımında kullandığınız ürünlere ile önlemleri destekleyebilirsiniz. Yüzümüzdeki yağlanmaya neden olan bir etken de serum dengesidir. Yüzümüzün serum dengesini dengelediğimizde aşırı yağ salgılanmasından ve beraberinde gelen akne ve sivilce problemlerinden de kurtulmuş oluruz. Yüzümüzdeki serum dengesini yüzümüzü sabah akçam toniklerle temizleyerek dengeleyebiliriz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, yüzümüzü temizlediğimiz tonik veya jellerin ya da sabunların çok aşırı derecede alkol içermemesi gerekliliğidir. Zira siz yüzünüzdeki yağlanmadan kurtulmak için ne kadar çok alkollü ürün kullanırsanız, yüzünüz bir o kadar daha fazla yağ kusar. Bunun cildinizin aşırı alkollü temizlik ürünlerine verdiği bir tepkime olarak düşünebilirsiniz. Bunun yerine ortalama alkol içeren toniklerden, fazla yaş ve nem içermeyen sabunlardan kullanarak yüz temizliğiniz yapmalısınız.

Bununla beraber olarak ta, yüzünüzü nemlendirmekte kullanacağınız kremler, serumlar ve nemlendiriciler aşırı yağ içeren ürünler olmamalı. Hatta yüzünüzün fazla yağlanmasından şikâyetçiyseniz, Makyaj yaparken bile yağlı fondötenler yerine su bazlı fondötenlerden seçmelisiniz. Zira aksi takdirde zaten yağlı olan cildinizi bir de bu yağlı fondötenler yağla besleyecek ve gün boyu gözeneklerinizin yağ ile tıkanmasını sağlayacaktır. Yine maskeler konusunda fazla asidik ürünler içermeyen mineralli maskelere yönelmelisiniz. Örneği çilek maskesi içerdiği C vitamini ve mineralleri sayesinde, hem yüzünüzün sebum dengesini kurarken hem de nemlendirici ihtiyaçlarını da giderecektir. Bu nedenler yüzünüze haftada iki kez çilek maskesi yapabilirsiniz. Yağlı ciltlerin bakımı bu ürünlerle gerçekleştirilebilir.