Uzun Saç Bakımı

Uzun Saç BakımıUzun Saçların Bakımı

Bir bayanın en çok sevdiği bıkmadan bakım yaptığı herkesin de bildiği gibi saçlarıdır. Saçlar bir bayanın en etkili ve en çok bakım gerektiren yerleridir. Saç insanlar da başın üzerin de kafa derisi ve ya saçın derisi diye adlandırılan kısımda bulunan kılların oluşturduğu kıl kümesine verilen genel tanımdır. Saç diğer kıllar gibi geç zamanda uzamaz daha çabuk uzar. Saçlarınızın büyüme hızı ortalama her gün aldığımız besinlerle ve yaşadığımız streslere dayalı değişkenlik gösterse de saçlarımız her gün 0.3 mm ile 0.5 mm arasında uzamaktadır. Her saç yapısı birbirinden farklı olmasıyla birlikte her saçın uzaması da birbirinden bağımsızdır. Kimi bayanların aldığı besinler sayesinde ve vitamin destekleri sayesinde çabucak uzarken bazı bayanlar da bu durum çok az bir uzama ile sonuçlanabilir. Mevsim değişikliklerine göre ve yaşanılan tüm durumlara dayalı olarak saçlar her mevsim değişikliğinde fazla bir dökülme ile kendini yeniler.

Bazı bayanlar uzun saçı severken bazı bayanlar ise kısa saç tercih ederler. Her bayanın kendini güzel hissetme durumu vardır. Uzun saçların bakımı oldukça zordur. Yapılan araştırmalara göre uzun saçlar düzenli olarak her 3 ay da bir kesilmesi gerekmektedir. Saçların düzenli kesilmesi parlak ve bakımlı görüneceği anlamına gelmez uzun saç istiyorsanız ve ya seviyorsanız yapmanız gereken bazı püf noktaları hayatınıza geçirmek ve yapılan bu dıştan bakım kürlerini düzenli bir şekilde kullanmak bunlardan en önemlilerinden biri ise saçların düzenli olarak E vitamini gereksinimini sağlamak. Bunu yapabilmek için E vitamininin bir pamuk yardımı ile gece uyumadan önce sac diplerinize belirli bir miktar uygulayın kısa zamanda sizde bu parlaklığı fark edip bakımlı saçlarınıza merhaba diyeceksiniz! E vitaminini sadece saçlarınıza sürmekle kalmadan E vitamini alabileceğiniz besinleri de düzenli olarak tüketmeniz gerekir.

  • Her gün kirlendiğini düşündüğünüz saçlarınızı yıkamayın yıkadığınız saçlarınızı havlu ile hırpalayarak kurutmayın. Bu tür hareketler saçlara ve saç diplerine zarar vermektedir.
  • Isıya karşı saçlarınızı mutlaka koruyun çünkü yapılan maşa fön düzleştirici gibi güzel görünmemizi sağlayan bakımlar saçlarımıza ve sac diplerimize oldukça zarar verir.
  • E vitamini gibi Hindistan cevizi yağı da saçlarınızın parlaklığı dayanıklılığını arttırır. Düzenli bir şekilde kimi zaman e vitamini kimi zaman Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile bakım yapmaktan kaçınmayın.
  • Kullandığınız şampuan hangi marka olursa olsun miktarını çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü şampuan saçlarımıza zarar verebilir. Bu yüzden az şampuan ile saçınızın kendi yapısına zarar vermeden yıkayınız.