Saç Uzatma Yöntemleri

Saç UzatmaSaç Uzatma İçin Bakım

Biz kadınların en büyük isteğidir güzel ve bakımlı görünmek. Saçlarımızın da güzel görünmemiz ve havalı olmamızdaki rolü azılmayacak ölçüde. Dolgun görünen, sağlıklı, pırıl pırıl saçlara hepimiz sahip olmak isteriz. Saçlarımızın güzelliği, kendimizi güzel hissetmemize neden olur. Ancak güzel saçlara sahip olmak biraz zahmetli bir iştir. Öyle çok faktör var ki saçlarımızı olumsuz etkileyen. Yetersiz beslenme, yaşamımızdaki stres, hava kirliliği, yaz aylarına deniz ve güneş, düzenli kullanılan fön makinaları, sık sık saç boyatmak, vitamin eksiklikleri ve daha birçok neden saçlarımızın kırılmasına ve kötü görünmesine sebep oluyor. Bu kadar fazla olumsuz etkene rağmen, biraz sabır ve biraz zahmetle, istediğimiz saçlara kavuşmamız ve saçlarımızı sağlıklı bir şekilde uzatmamız mümkün.

Saç kişiden kişiye değişmekle beraber, genel olarak ayda 0,5 cm ile 2,5 cm arasında uzar. Aradaki fark doğru saç bakımı, genetik veya doğru beslenmeden kaynaklıdır. Bakımlı saç, bakımsız saça göre daha çabuk uzar. Bu noktada saçlarınıza uyguladığınız bakım çok önemli. Her şeyden önce saçlarınızı aylık periyodlarla uçlarından kestirerek, saçlarınızın canlanmasını sağlamalısınız.

Saçlarınıza uyguladığınız bakım ve saçlarınızın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri saçlarınıza kazandırarak saçlarınızın kırılmasını önlemiş olur, böylece daha çabuk ve sağlıklı uzamasını sağlarsınız.

Saç bakımınızı yapmaya saç köklerinizden başlamalısınız. Zayıf ve donuk görünen saçların en büyük nedeni, özen gösterilmeyen saç kökleridir. Saç köklerini güçlendirmek ve cilt hastalıklarını engellemek için saç derinizi temiz tutmalı ve saç derinizde bakteri ve yağ oluşumuna izin vermemelisiniz. Saç köklerinizi güçlendirmeniz için yapacağınız ikinci adım, saç köklerinize masaj yaparak kan dolaşımını artırmanız. Saç köklerinizin bakımı için diğer bir yol, doğal yağlar kullanarak kurumasını engellemek olmalı.

Uçucu yağlar ve taşıyıcı yağlar olarak ikiye ayrılan doğal yağlarla saçlarınızın köklerine yapacağınız bakıma bira özen göstermelisiniz. Lavanta, limon, biberiye gibi yağlar uçucu yağlardır ve uçucu yağları saç derisine direk uygularsanız tahrişlere neden olur. Uçucu yağları, zeytinyağı, bademyağı ve Hint yağı gibi taşıyıcı yağlarla incelterek kullanmanız aç derinizin tahriş olmasını engelleyecektir. Ayrıca eczanelerde satılan saç uzatma ve bakım konusunda size yardımcı olabilecek birçok ürünü, saç tipinize göre seçip, sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.