Cildi Korumak İçin Günde 1 Yumurta

Cilt için YumurtaGüzel yüz, cilt ve vücut isteniyorsa, günde mutlaka 1 yumurta tüketilmesi gerekiyor.

Konya Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Biyokimya A.D. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Nizamlıoğlu, güzel yüz, cilt ve vücut isteniyorsa, günde mutlaka 1 yumurta tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Yumurtanın insanoğlunun önüne gelen doğal olarak ambalajlanmış nadir gıda maddelerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Nizamlıoğlu, şunları söyledi:
“Günde 1 tane tüketmiyorsanız, 3 günde mutlaka 1 yumurta yiyin. Çünkü yumurtanın içinde protein, vitamin ve yağ gibi bir çok molekül var. Cildinizi koruyacak, yaşlanmanızı engelleyecek, daha düzün bir yapıya sahip olması için gerekli bütün gıdaları yumurta içermektedir. Bu sebeple günde 1 yumurta çocuklarımızın ve kendimizin tüketmesi gerekiyor.”

Kozmetiğe Gerek Kalmaz
Beslenmede en çok dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birinin protein olduğunu, günde bir yumurta ile cilt bakımının doğal olarak yapılabileceğini ifade eden Prof. Dr. Nizamlıoğlu şöyle devam etti: “Güzel bir yüz, cilt ve güzel bir vücut istiyorsak, günde 1 yumurta yememiz gerekli. Çünkü yaşlanmada, hücrelerin ömrünü tamamlayıp yok olmasıdır. Hücreler ya ömrünü tamamladığında ya da içerisinde bulunan moleküllerin yetersizliğinden dolayı yapısını kaybeder. Ama bizim yumurta ile hücrenin ihtiyaç duyduğu molekülü yerine koyarsak ne makjay ne de kozmetik malzemelerine ihtiyacımız olur.”

Bitkisel Gıdalar Karşılarmı?
Proteinlerin içinde vücutta sentez edilmeyen esansiyel amino asitlerin bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Nizamlıoğlu, “Protein kaynaklı olan bu esansiyel amino asitlerin de tek kaynağı süt, yumurta, et gibi hayvansal gıdalardır. Bu hayvansal gıdaların mutlaka alınması gereklidir. Eğer birileri Niye hayvansal gıdalardan protein alacaksınız, bitkisel gıdalarda protein daha çok ve ucuz diyorsa, bu çok yanıltıcı olur. Çünkü bitkisel gıdalarda bulunan protein bizim esansiyel aminoasit ihtiyaçlarımızı karşılamaz.”