Serinleten Meyveler ve Sebzeler

Serinleten meyve ve sebzelerYüksek su içeriğine sahip, antioksidanlarla dolu besinler bu yaz serinlemek için birebir. Diyetisyen Şebnem Kandıralı’dan bu besinler ve yararları hakkında bilgiler.

KARPUZ: Yüzde 92 sudan oluşuyor . Yağsız, kolesterolsüz, çok düşük sodyumlu, düşük kalorili, A ve C vitamini kaynağı.

KAVUN: Yüzde 90 sudan oluşur. Yağsız, kolesterolsüz, sodyumsuz, düşük kalorili, iyi C vitamini ve potasyum kaynağı, yüksek A vitamini kaynağı.

GREYFURT: Yüzde 91 Sudan oluşur. Yağsız, kolesterolsüz, sodyumsuz, potasyum ve C vitamini kaynağı. Yarım greyfurt bir yetişkinin C vitamini ihtiyacının yüzde 80’ini karşılar.

PORTAKAL: Yüzde 87 sudan oluşur. Yüksek C vitamini kaynağı, iyi folat ve lif kaynağı.

LİMON: Yüzde 90 sudan oluşur. Antioksidandır, enfeksiyonlara karşı savaşması ile bilinir. Yüksek C vitamini kaynağı.

SALATALIK: Sodyumi yağ ve kalorisi düşüktür. Çoğunlukla sudan oluşur ( yüzde 96 ). Ortalama bir boy salatalık sadece 15 kaloridir .Salatalık harika bir yaz serinleticisi görevi görür.

TURP: Yüzde 95 sudan oluşur. Büyük bir C vitamini kaynağı. Potasyum, demir ve iyottan zengin.

MARUL: Yüzde 96 sudan oluşur. İyi bir C vitamini,demir, folat, lif, beta karoten kaynağı.

ISPANAK: Yüzde 92 sudan oluşur. Yağsız, kolesterolsüz, düşük sodyumlu. Yüksek potasyum ve C viramim içerir. İyi A vitamini, demir, lif ve sebze proteini kaynağı.

ROKA: Antioksidan. 100 gram taze yaprakları sadece 25 kalori . Çok iyi folat, mükkemel A, C ve K vitamini kaynağı, B kompleks grubu vitaminlerinden zengin . Bakır ve demirden zengin.

NANE: Antioksidan ve diyet lifinden zengin. İnanılmaz rahatlatıcı ve soğutucu bir etkisi vardır. Uzun yıllardır zihni ve bedeni yatıştırmak için kullanılır. Ağrı kesici. Kalp hızı ile kan basıncı kontrolünü sağlayan mineraller içerir. Hazımsızlığı önler.