Sağlıklı Yaşlanma İçin Çözüm Egzersiz

Sağlıklı Yaşlanma ve EgzersizYaşlılıkta hastalıklara daha az yakalanmak, kaliteli bir yaşam sürmek için fiziksel aktivite şart. Yeni yapılan iki araştırma bunu kanıtlıyor.

Florida Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen çalışmada, yaşları 70 ila 89 arasında değişen 1635 hareketsiz incelendi. American Medical Association’da yayınlanan çalışma fiziksel aklıivitenin yaşlılarda hareket zorluğunu yüzde 30 azalttığını, ileri yaşlarda rahat hareket imkanı sağladığını ortaya koydu.

Araştırmacılardan Jack Guralnik hareket etme zorluğu çeken bir çok yetişkinin egzersiz yaparak bu sorunu ortadan kaldırabileceklerini ifade etti.

Yaşlılıkta egzersizin önemini kanıtlayan bir diğer araştırma da Bristol Üniversitesi araştırmacılarınca gerçekleştirildi. Araştırmacıların PLOS ONE dergisinde yayınlanan çalışma sonuçlarında yaş ortalaması 78 olan 213 katılımcı incelendi. Araştırma 4 yıl süresince günlük en az 25 dakika yapılan fiziksel aktivitenin, ilaç kullanımını % 50 oranında azalttığını ortaya çıkardı.

Ekonomik açıdan da faydalı

Hacettepe Tıp Fakültesi Geriatri BD Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran, yaşlılarda doktor önerisi ile kontrollü egzersizin kalp sağlığına iyi geldiğini, bunun yanı sıra diyabet, kan basıncı, vasküler problemler, depresyon ve demans gibi bir çok hastalığa olumlu katkılar sunduğunu belirtti.

Cankurtaran, “Egzersiz planıyla ekonomik olarak da tasarruflar sağlanacaktır. Bu çalışmada egzersiz planı sayesinde ilaç harcamaları, hastane başvurularındaki masrafların azaltılması orta ve ileri vadede mümkün olabilceği görülmektedir. Ancak buradan ilaçları kullanmayın, sadece egzersiz tek başına yeterlidir sonucu çıkartılmamalıdır” dedi.