Saç Renkleri

Saç RenkleriSaç renkleri, insanlar için özellikle de kadınlar için ciddi anlamda farkındalık yaratan bir fiziksel özelliktir. Günümüzde kızıldan siyaha sarıdan maviye hatta pembe, kırmızı, yeşil gibi marjinal renklere bile kısa süre içinde ulaşmak mümkün olmaktadır. Geçmiş dönemlerde kadınlar hem saç renkleri konusunda değişiklik yaratmak hem de sağlıklı olduğunu düşündükleri için saçlarına kına yakmaktalardı. Ancak günümüzde evde kendi başına bile uygulanabilecek çok kolay ve ucuz tekniklerle kadınlar saç renklerini istedikleri şeklide ve sıklıkta değiştirmektedirler.

Saç renkleri kişinin fiziksel özelliklerini doğrudan etkileyebilecek özellikte farkındalık yaratmasından dolayı seçim çok mantıklı yapılmalıdır. Örneğin; çok esmer bir ten rengine sahip olan insanın saçlarını çok açık sarı renk yapması kadar yapay bir görüntü olamaz. Ya da sarışın bir insanın, kaş ve kirpik rengi çok açık olan bir insanın saç rengini tamamen koyu renk hatta siyah yapması düşünülemez. Doğru ten rengine uyumlu saç renginin seçilmesi ise kişinin farkındalığını, kendine güvenini ve fiziksel görüntüsünü önemli ölçüde değiştiren bir etken olmaktadır. Ancak günümüzde çok marjinal renklerde saçlar görüldüğü için bu durum artık çok da yadırganabilir durumda değildir.

Saçların farklı renklerde kullanılması sadece kadınlar için değil artık günümüzde erkekler tarafından da tercih edilebilen bir durum haline gelmiştir. Dünyanın dört bir yanında tüm insanlar kolay kullanıma sahip saç boyaları sayesinde saç renklerini istedikleri gibi kullanabilmektedirler. Hatta bu konuda kimya sanayiinde süregelen gelişmelerle günlük geçici saç boyaları bile bulunmaktadır. Böylelikle insanlar kullanım alanı, kullanım yeri, aksesuarlar, kıyafetler gibi seçenekleri ve bu seçeneklere uygunluğu değerlendirerek tıpkı makyaj yapar gibi saç renkleri konusunda da değişiklik yapabilmektedirler.

Saç renkleri konusunda çeşitliliği değerlendirirken elbette ki unutulmaması gereken durumlar söz konusudur. Saçın sıklıkla renginin değiştirilmesi, sağlıksız ve kalitesiz ürün kullanımı, saç rengini değiştirmek için alternatif kimyasalların kullanımı gibi olumsuz şartlarda saç sağlığı için geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle insanın kişilik yapısına, yaşına, sosyal statüsüne göre saç rengi seçiminin yanı sıra doğru ve kaliteli malzeme kullanmak da önem arz etmektedir.