Tansiyon Hastaları ve Oruç

Tansiyon HastalarıTansiyon hastaları oruç tutarken beslenmelerine çok daha fazla dikkat etmeli

Yüksek tansiyon hastalan da diyabet hastaları gibi genellikle 24 saatte bir ilaç almak durumunda kalabiliyor ve beslenme şekli hastalığın etkilerini önemli ölçüde değiştirebiliyor. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının da oruç tutmaya karar vermeden önce sağlık durumlarını dikkate almalan gerekiyor.

Bazı tansiyon ilaçlarının içinde idrar söktürücü bir madde bulunuyor, bu nedenle sıvı kaybı da artıyor. Sıvı kaybı ciddi hipotansiyon ve hipertansiyon ataklarına neden olabiliyor. Bunun yanında, ilaç periyodunu sağlıklı bir şekilde ayarlayabilseler bile, orucun verdiği açlıkla stres hormonları yükseleceğinden ciddi tansiyon yükseklikleri de yaşayabiliyorlar. Bu nedenle ilaç kullanan tansiyon hastalarının da oruç tutmaları sakıncalı olabiliyor.

Oruç tutabilen tansiyon hastalarının da Ramazan ayında beslenmesine daha da önem göstermesi gerekiyor. En önemli tedbir aşırı tuzla gıdalardan kaçınmak. Bununla birlikte gereğinden fazla yemek yemek, ağır yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve hafif sebze yemeklerini tercih etmek de önemli.